Renk seçin:


MS hastalığı çatkapı gelir

MS hastalığı çatkapı gelir

En Son Sağlık Haberleri

Yeni Asır’dan Tansu Edip Gökbudak’ın haberine göre sempozyum Başkanı Prof. Dr. Egemen İdiman, “MS hastalığı sıklığı kadınlarda giderek artan, sinir sistemini etkileyen bir hastalık. Bütün aileyi sosyal açıdan etkileyen, travmalardan sonra nörolojik rahatsızlıklara yol açan en önemli hastalıklardan biridir” diye konuştu.

Kurucu Öğretim Üyeleri Konferans Salonu’ndaki sempozyuma, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tülay Canda, DEÜ Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu öğretim üyeleri ve öğrencileriyle çok sayıda MS hastası katıldı.

Erken tanı önemli

MS hastalığının hayatın en önemli anında çıktığını söyleyen Prof. Dr. Egemen İdiman, “İnsanlar doğup büyüyor, evlilikler yapıyor. İlk bebekler doğuyor ve en güzel anlarda çatkapı MS hastalığı çıkıyor. Ancak şu bir gerçek; MS kişiyi öldürmez. Erken tanı ve tedaviyle kişi sandalyeye mahkum olmadan yaşamını sürdürür. Tıpta yaşanan gelişmeler sayesinde MS hastalığı sonucu vücut fonksiyonları azalarak tekerlekli sandalyeye bağlanan insan sayısı azalmıştır” dedi.

Prof. Dr. İdiman, “Tüm nörologlar her tanı konulan MS hastasına karşılık, tanı almamış MS hastaları olduğunu bilir. Herkes potansiyel MS hastasıdır” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ