Renk seçin:


Evgin Atalay’dan ‘Aç Kapıyı Bezirgan Başı’

Evgin Atalay’dan ‘Aç Kapıyı Bezirgan Başı’

En Son Medya Haberleri

Evgin Atalay, 6 Nisan 1982 günü İstanbul’da kalabalık bir ailenin ortanca çocuğu olarak dünyaya geldi. Ortanca çocuk olmasından dolayı, kardeşleri arasında kendisini hep bir teraziye benzetirmiş.

Okumaya çok istekli olan Evgin’in en sevdiği oyuncakları defter ve kalemidir. Lise yıllarında, henüz ilk gençliğini yaşarken uğursuz bir sızı kaplar bedenini ve sonra denge kayıpları da peşinden gelir. Almanya’ya götürüldüğünde teşhisi konmuştur; Fredriche Ataxi; kas hastalığı. Hastalığı onu okulundan, arkadaşlarından, sokaktan uzaklaştırır. Dünyaya kendi içinden bakmaya başlar. Üç yıl aradan sonra liseyi açık öğretimden bitirir. Okuma isteği onun umudunu perçinler; liseden sonra üniversite sınavına katılır ve yine açık öğretimden işletme bölümünü kazanıp, buradan da mezun olur.

Okuma ve yazma, onun hayata tutunan en sağlam dallarından biridir. İlk olarak 2011 yılında ‘Hayat Yeşil Umut Mavi’ isimli denemesini yayımlayan Evgin, daha sonra 2014 yılında ‘Kardeş Gibiyiz’ isimli romanını yayınlar.

2014 yılında Okan Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Meslek Başarı Ödülleri’nde Bekir Okan Özel Ödülü’ne layık görülmüş ve ödülünü yazar Ahmet Ümit’in elinden almıştır. Evgin, yazma tutkusunu Barbaros Şansal ile gerçekleştirdiği röportajında şöyle dile getirir;

Konuşurken anlaşılmam çok sorun oluşturduğundan, tek silahım bilgisayarım. Yakında göz klavyesi kullanmak zorunda kalabilirim. Tek çıkışım yazmak. Yazmazsam nefes alamıyorum. Erkek kardeşim Emrah’la aynı odada kaldığımızdan, yazdıklarımı okurken ağladığımda, “Bizim kız boyut değiştirdi,” diyor hemen. Zaten rüyalarımda hep yüzüyorum. Yazarken de önüme çocukların şeker yiyebildiği bir dünya açılıyor. Mavi Gökyüzü ile Nazım Hikmet hep çok etkilemişti beni. Ardından Ahmed Arif, Cemal Süreya, Edip Cansever, Rıfat Ilgaz, Cahit Irgat’lar beslemişti zaten.

Evgin Atalay’ın, mart ayı içerisinde Postiga Yayınları’ndan basılan en son çalışması ise, kitabın isim annesi olan, yazar-şair Sennur Sezer’e ithaf ettiği ‘Aç Kapıyı Bezirgân Başı’ isimli şiir çalışmasıdır.

Kitap, ilk olarak bu yıl üçüncüsü düzenlenen CNR Kitap Fuarı’nda okuyucusu ile buluştu. 14 Mart Pazar günü fuarda gerçekleşen imza etkinliğinde, başta Özge Ulusoy ve Ebru Güzel olmak üzere yakın çevresi, okurlar ve sanatçı dostları Evgin’i yalnız bırakmadılar.

Aç Kapıyı Bezirgân Başı isimli kitabın arka kapağından;

Yaşama sığmayan mısralar, ufuklara açılacak kapılarda beklerler.
Bu açtığınız kapı, kelimeleri gökyüzünüz ile buluşturacak.
Onları, size emanet edecek.

Niye, Aç Kapıyı Bezirgân Başı?
Çünkü, şair Sennur Sezer’in önerisiydi. Onu çok severdim ve çok aydınlık biriydi o.
Ben çocukluğunu özleyenlerden biriyim ve vakitsiz yaşlananlardan…
Bu arada hasretlerim büyüdü.
Duygularımın yarattığı metaforlar da dolayısıyla hep onların üzerinde.
Bu isim de bu yağmurlara çok uygun…

Evgin Atalay

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ